czwartek, 4 czerwca 2015

Pełnoziarniste ciasto orkiszowe z otrębami i owocami oraz trochę na temat samego orkiszu

Letnie owocowe ciasta to coś co lubię. Dzisiaj będzie lekko i pysznie. Ciasto otrębowe jest idealne dla wszystkich zwolenników „odchudzonych” potraw. Nie zawiera białej mąki ani tłuszczu. Jest to rodzaj ciasta biszkoptowego, a więc nie należy do „ciężkich ciast”. Smakuje rewelacyjnie z każdymi owocami, więc można je piec przez cały rok. Najlepiej smakuje na drugi, a nawet trzeci dzień, jak złapie trochę wilgoci od owoców. Polecam!

Składniki (na ciasto w kwadratowej formie 20x20cm):

70g pełnoziarnistej mąki orkiszowej
60g cukru
20g otrąb żytnich
20g otrąb owsianych
2 jajka (M)
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Szczypta soli

Dodatkowo:  4 morele, 4 truskawki, garstka borówek amerykańskich



Wykonanie:

Foremkę wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do 175oC (termoobieg).
Ciasto: mąkę orkiszową przesiać do miski. To co zostało na sitku również wsypać do miski (chodzi tylko o napowietrzenie mąki). Dodać otręby żytnie i owsiane oraz proszek do pieczenia i sól. Wszystko dokładnie wymieszać.
Morele i truskawki przeciąć na połówki.
Białka oddzielić od żółtek. Ubić białka na sztywno, pod koniec ubijania stopniowo dodając cukier. Ma powstać gęsta, sztywna piana. Następnie dodawać po jednym żółtku, każdorazowo miksując. Na koniec, już bez pomocy miksera, połączyć masę jajeczną z suchymi składnikami – najlepiej wsypywać po trochu suchych składników i delikatnie mieszać szpatułką. Nie wsypywać całej mąki na raz.

Ciasto wylać do formy – wyrównać powierzchnię. Na wierzchu układać na przemian owoce. W wolne przestrzenie powciskać borówki. Wstawić do piekarnika i piec ok. 25 minut do tzw. suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić. Oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!
Pszenica orkisz (Triticum spelta) - nazywana równiez potocznie orkiszem lub szpelcem, jest prastarym podgatunkiem pszenicy. W południowo-zachodniej części Azji orkisz był już znany i uprawiany 7 tys. lat temu. W Europie północnej i centralnej również był bardzo popularny i należał do najważniejszych uprawianych zbóż. W XIX wieku został jednak wyparty przez pszenicę zwyczajną. Do łask powrócił dopiero w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Ze względu na małe wymagania uprawy, a przede wszystkim na walory smakowe i wysoką zawartość składników mineralnych obecnie orkisz uprawiany jest głównie w gospodarstwach ekologicznych w Niemczech, Austrii, Belgii, Włoszech, Francji, Czechach, na Węgrzech i Słowacji, a także w Polsce. 
Orkisz bezapelacyjnie wygrywa ze zwykłą pszenicą. Ziarno orkiszu zawiera 13-17 % więcej białka, łatwiej przyswajalny gluten oraz bogatszy jest w mikroelementy jak cynk, miedź, selen, oraz witaminy A, E i D. Dominującym kwasem tłuszczowym jest bardzo ważny dla zdrowia kwas linolenowy.

Źródła informacji: Referat autorstwa Pauliny Kałuckiej „PORÓWNANIE WYBRANYCH CECH MORFOLOGICZNYCH I STRUKTURY PLONU U TRITICUM SPELTA L. I TRITICUM AESTIVUM”,
Praca zbiorowa autorstwa Dariusza Choszcza, Stanisława Konopki, Katarzyny Zalewskiej „CHARAKTERYSTYKA WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNYCH WYBRANYCH ODMIAN ORKISZU”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz